W dniach 18-20 września 2024 r. na Uniwersytecie Łódzkim odbył się 6 Kongres Politologii. W panelu zatytułowanym „Prawa człowieka w zmieniającym się świecie” wziął udział ekspert Polskiego Towarzystwa Cyfrowego – prof. dr hab. Józef Tymanowski. Pan Profesor podzielił się swoimi refleksjami na temat praw człowieka w Azji Centralnej. Zwrócił uwagę zarówno na problemy przemocy w rodzinie, korupcji, słabego dostępu do treści cyfrowych poza metropoliami, jak i na działania podejmowane na rzecz poprawy sytuacji. Spośród państw Azji Centralnej, które podejmują szczególne wysiłki w zakresie implementacji uniwersalnych standardów ochrony praw człowieka liderami są Kazachstan i Kirgistan.
Pani dr hab. Iryna Pavlenko (Uniwersytet Warszawski) przedstawiła referat dotyczący zmian w Europie w kontekście uchodźctwa z Ukrainy. Omówiwszy szerokie spektrum zróżnicowanych zagadnień podkreśliła, że korzystanie z udogodnień oferowanych przez cyfryzację pozwala na utrzymywanie bieżącego kontaktu osób migrujących z rodziną pozostającą w Ukrainie. Młodym dorosłym ułatwia też korzystanie z prawa do nauki.
Pani dr hab. Kinga Machowicz, prof. KUL przybliżyła nadal zbyt rzadko podejmowaną problematykę polityki w zakresie zwalczania ubóstwa energetycznego. Ubóstwo energetyczne jest bowiem przeszkodą w zakładanej przez Agendę 2030 likwidacji wszelkich form wykluczenia. Wskazując na potrzebę edukacji o zarządzaniu potrzebami energetycznymi obiektów postawiła także pytanie o to czy prawo do energii elektrycznej odnosi się do źródeł pozyskiwania energii. Jest to problem określany jako energia z paliw kopalnych versus zielona energia.
Ten wątek rozwinęła w swoim wystąpieniu Pani dr Katarzyna Szwed (Uniwersytet Rzeszowski). Przedstawiając temat „Konstytutucjonalizacja ochrony środowiska w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej” stwierdziła, że ochrona środowiska i ochrona jednostki są ze sobą ściśle powiązane. Przedstawiła możliwości egzekwowania konstytucyjnego prawa do czystego środowiska przez jednostkę.
Z przyjemnością informujemy, że przedstawiane przez referentów kwestie stawały się następnie przedmiotem ożywionej dyskusji. Wszystkim uczestnikom panelu serdecznie dziękujemy za udział!