Biblioteka filmów i materiałów wideo

W tej części naszego serwisu prezentujemy powszechnie dostępne materiały wideo, które poruszają istotne wątki dla naszej działalności. Część tych materiałów ma charakter historyczny, ale jest w nich zaklęta „świadomość epoki” lub elementy trafnych dla naszych rozważań spostrzeżeń lub wniosków.

prof. M. Kwiatkowska o AI – jej realnych możliwościach i ograniczeniach i nie tylko.
Mini serial BBC „The Dream Machine” powstał w 1991 roku i nie tylko prezentował historię powstania współczesnych komputerów ale także ostrzegał przed zjawiskami, z którymi przychodzi nam się dziś mierzyć. Choć dziś z pewnością trąci myszką wprowadza także powiew świeżości w refleksjach nad cyfryzacją.
Niestety w sieci można znaleźć jedynie kompletny piąty odcinek serialu i fragmenty wcześniejszych. A szkoda. Głosy zarówno afirmacji i przestróg słyszane z oddali wydają się być dziś brzmieć wyjątkowo doniośle. Szczególnie prorocze słowa prof. Artura Millera w ostatnim odcinku wydają się być niezwykle ważne (ok. 24 min). 
Głos w dyskusji o tym jak zderzenie technologii komunikacyjnych z doktryną politycznej poprawności doprowadza do poważnych w skutkach paradoksów w przestrzeni formalno-prawnej.
Tryumf kujonów – to nieco inne spojrzenie na ten sam temat. Także trącące myszką, ale wyostrzające obraz współczesności i procesów z którymi mamy do czynienia. 
Co w 1982 roku miał do powiedzenia na temat cyfrowej rewolucji i sztucznej inteligencji jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX w.?

DNA – koniec zbrodni. Paradoks tego filmu polega na połączeniu afirmacji z zastosowań nowych technologii i obawami w stosunku do dalszych losów ludzkiej wolności. A wszystko to oparte nie dających się zakwestionować faktach. Autorzy filmu zdają się więc podzielać nasze poglądy co do potencjalnych kierunków cyfrowej transformacji.

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/dna–koniec-zbrodni,397430

pl_PLPL