Intrygujący cytat z równie intrygującej książki

Cytat z wprowadzenia do książki „Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów” Richarda i Daniel Susskindów: 

„Niniejsza książka poświęcona jest profesjom oraz systemom i ludziom, którzy je zastąpią. Skupimy się głównie na lekarzach, prawnikach, nauczycielach, księgowych, doradcach podatkowych, konsultantach ds. zarządzania, architektach, dziennikarzach i przedstawicielach duchowieństwa (między innymi), na organizacjach, w których pracują, oraz na instytucjach, które kontrolują ich działalność. Naszym podstawowym twierdzeniem jest, że stoimy u progu fundamentalnych i nieodwracalnych zmian w sposobie, w jaki wiedza tych specjalistów udostępniana jest społeczeństwu. Głównym motorem tej zmiany będzie technologia. W dłuższej perspektywie nie będziemy potrzebować profesjonalistów pracujących tak samo jak w XX wieku i wcześniej.

Coraz więcej wskazuje na to, że pewna transformacja już się rozpoczęła. Przykładowo, w ciągu jednego tylko roku na internetowe kursy oferowane przez Uniwersytet Harvarda zapisało się więcej osób, niż uczelnia ta miała studentów w ciągu 377 lat swego istnienia. Podobnie każdego miesiąca sieć WebMD, będąca zbiorem stron internetowych poświęconych tematyce zdrowia, odnotowuje większą liczbę unikalnych odwiedzin niż wszyscy lekarze pracujący w Stanach Zjednoczonych. W świecie prawniczym pomiędzy użytkownikami eBaya co roku rozstrzygane jest za pomocą procedury internetowej trzykrotnie więcej sporów, niż wnosi się pozwów w całym systemie sądownictwa Stanów Zjednoczonych. W swoje szóste urodziny Huffington Post odnotowało większą liczbę unikalnych użytkowników w ciągu miesiąca niż strona dziennika The New York Times, wychodzącego od niemal 164 lat. Brytyjskie organy podatkowe używają systemu wykrywania oszustw, który zawiera więcej danych niż Biblioteka Brytyjska (posiadająca egzemplarze każdej książki, jaka została kiedykolwiek opublikowana w Zjednoczonym Królestwie). W 2014 roku amerykańskie organy podatkowe otrzymały elektroniczne deklaracje podatkowe od niemal 48 milionów ludzi, którzy woleli skorzystać z oprogramowania online niż z usług doradcy podatkowego. W ramach projektu WikiHouse pewna społeczność internetowa zaprojektowała dom, który można „wydrukować” i złożyć za mniej niż 50 000 dolarów (został on z powodzeniem wybudowany w Londynie we wrześniu 2014 roku). Biuro architektoniczne Gramazio & Kohler użyło grupy autonomicznych latających robotów do wzniesienia konstrukcji składającej się z 1500 cegieł. Personel firmy konsultingowej Accenture obejmuje 750 pielęgniarek, podczas gdy spółka Deloitte, założona 170 lat temu jako firma audytowa, zatrudnia obecnie 200 000 profesjonalistów oraz ma własny pełnowymiarowy uniwersytet w Teksasie, zajmujący kampus o powierzchni 65 000 metrów kwadratowych. Tymczasem papież posiada 19,3 miliona obserwujących na Twitterze; Dalajlama osiągnął nieco skromniejszy wynik 10,4 miliona.”

pl_PLPL